top of page

Má smysl životní pojištění?

Ano má. Pro někoho více a pro někoho méně. V naší zemi má životní pojištění sjednané zhruba polovina dospělých. Víte na jaké situace je dobré ho mít sjednané? V tomto článku se dozvíte jak funguje životní pojištění.Existuje několik parametrů na základě kterých by se dalo dovodit, zda je pro vás životní pojištění vhodné či nikoliv. Velmi snadné je položit si několik základních otázek...


1. Mám dítě, které ještě nepracuje? 2. Mám hypotéku nebo jiný závazek? 3. Vystačila by má finanční rezerva na několik let? 4. Je na mém příjmu závislý někdo další? 5. Je můj partner/ka hlavní živitel rodiny? 6. Mám sjednané životní pojištění starší než cca 5 let? 7. Uvědomuji si, že v životě mohou nastat komplikace? 8. Byl by problém platit soukromou léčbu? 9. Byla by rodina ve finančním ohrožení, pokud zemřu? 10. Záleží mi na sobě a svých blízkých?

Těchto 10 otázek by si měl položit opravdu každý. Teoreticky stačí 1x odpověď ANO, aby pro vás mělo životní pojištění smysl.


Porodem život začíná a smrtí končí.

Z názvu je jasné, že se jedná o pojištění života, respektive smrti. Je to klíčová událost při nastavování životní pojistky. O smrti se klienti (a lidi obecně v našich končinách) neradi baví. Je to však součást života každého z nás. Lépe řečeno zakončení života. Mnoho lidí vnímá události po smrti s jistým odstupem. Často slýchám reakce typu ,,To už tady nebudu, to je mi jedno co bude..."


Jenže životní pojištění se sjednává především pro pozůstalé. Pro naše milované blízké, na kterých nám záleží.


Jak funguje životní pojištění.

Každý člověk má jinou životní situaci, ale řekněme, že většina lidí má někoho, na kom mu záleží. Může to být kdokoliv z rodiny... Děti, manželka, rodiče, bratr, sestra, ale třeba i kamarád, koho v rámci životního pojištění můžete určit jako obmyšlenou osobu. Jedná se o člověka, kterého jako pojistník zvolíte a v případě vaší smrti je této obmyšlené osobě vyplaceno pojistné plnění (sjednaná částka v rámci životního pojištění).


V případě ztráty vašeho života pravděpodobně nastanou těžké chvíle právě pro vaši rodinu a přátelé. Pojištění slouží k tomu, aby v těchto těžkých okamžicích byla finanční kompenzace ulehčujícím prvkem na zvládnutí této události. Peníze bývají často využívány pozůstalými na náklady spojené s pohřbem, na doplacení hypotéky nebo jiných závazků, na zajištění nákladů domácnosti třeba i na několik let.


Jakou částku zvolit.

V ideálním případě by měl poradce, se kterým budete životní pojištění řešit, zjistit veškeré vaše požadavky, náklady a aktuální situaci, aby se určila pojistná částka správně. Pokud neurčíte obmyšlenou osobu, postupuje se v případě plnění stejným systémem jako u dědického řízení.


Zvolená částka by měla sloužit vaší rodině a příbuzným a je velmi individuální. Pojišťovací zprostředkovatel s vámi probere také dobu, na kterou se chcete pojistit.


Některé pojišťovny nabízí pojištění života pouze do 65 let, jiné až do 80 let věku.


Jak si sjednat životní pojištění.

Existuje mnoho proměnných při zřizování nového "životka". I proto je potřeba vždy řešit každou pojistku individuálně a také ji pravidelně optimalizovat. Trendy se mění, pojišťovny reagují na konkurenční prostředí a produkty jsou téměř každý rok aktualizovány.


Z výše uvedeného plyne, že je potřeba zkontaktovat se s pojišťovacím poradcem a vybrat si toho, kterému budete důvěřovat, který vám vysvětlí konkrétní nastavení vaší pojistky a který vám bude pravidelně servisovat vaše pojištění.


V úvodu článku je 10 otázek, které jste si měli položit. Jestli jste si v duchu odpověděli ANO, tak vyzkoušejte mojí online analýzu. Jedná se o několik jednoduchých otázek a součástí kompletního vyplnění je také automatické zapojení do soutěže o 1000,- Kč.


V dalších příspěvcích se můžete těšit na další témata spojená s životním pojištěním. Doufám, že jste si udělali zatím základní obrázek o tom, jaký má význam životní pojištění.


Ivan Karas - Poradce, který pomáhá rodinám a lidem jako jste vy.

Comentários


Os comentários foram desativados.
bottom of page